technika.JPG

  • Wyluzuj kanigamy! A które to?
  • O Matko! Po co tyle sznurków? Nie za dużo tu tych patentów?
  • Nie mylą ci się te wszystkie sznurki? I to wszystko obsługują tylko 4 ręce? Nie… 3, bo jedna trzyma ster!
  • Ściągnij traveller, podbierz rotacje, opuść miecze, podciągnij się na trapezie, sklaruj lajflinę, odplącz fał z diamonda….

Powyższe cytaty pokazują, że nawet obeznani z żeglarstwem początkujący miłośnicy sportu katamaranowego mogą dostac zawrotu głowy i oczopląsu słysząc i widząc te wszytkie (a jest ich w rzeczywistości o wiele wjęcej) pomocne w trymowaniu i obsłudze łódki linki – każda w innym kolorze i z inną dziwną, zwykle obcobrzmiącą nazwą. Ale bez paniki, po kolei omówimy jak się co nazywa, jak działa i jaki ma wpływ na płynięcie katamaranu. Sukcesywnie przybywa i dalej przybywac będzie informacji w Galerii, w folderze Technikalia (Skomentowane foto-manuale różnych czynności i prac przy sprzęcie) oraz w folderach (kliknij w poniższe linki):

Stawianie z grzyba
Przejście przez przybój
Pływanie na dziobach (tyłem)
Ustawianie sterów
Cunnigham grota
Regulacja i długość trapezów
Regulacja po bomie

Wkrótce powstanie też dział poswięcony praktycznym aspektom startów w regatach – od wymogów formalnych, poprzez przepisy do taktyki i strategii.

Polecamy też ściągniecie i zajrzenie do skryptu Hobie University, przystępnie napisanych wskazówek na tamat pływania i ścigania się na katamaranach Hobie Cat. Szczegółowe informacje na temat specyfiki i zasad trymowania poszczególnych klas katamaranów Hobie zamieszczamy w zakładkach poświęconych poszczególnym typom łódek.

Podręcznik pływania na katamaranach Hobie